سایتیشن (Citation) چیست؟

در این بخش نحوه سایتیشن (Citation) مقاله، افزایش سایتیشن Citation برای اسکوپوس Scopus، سایتیشن و ارجاع برای گوگل اسکولار Scholar Google، شاخص استنادی (Citation Index) سایتیشن گوگل اسکولار، نحوه افزایش سایتیشن یک مقاله، سایتیشن اساتید و دانشگاه ها، راه های افزایش ارجاع و سایتیشن مقاله، افزایش استناد به مقاله در پایگاه ISI تشریح می شود.

سایتیشن Citation مقاله چیست؟

استفاده از مطالب علمی یک نویسنده توسط نویسنده ای دیگر به شکلی داخل مقاله یا کتاب خود بدان اشاره کرده باشد سایتیشن Citation نام دارد. هرچقدر تعداد ارجاع دهی یا استناد (Cite) به یک مقاله بیشتر باشد نشان‌دهنده بالا بودن اعتبار آن مقاله است. افزایش رفرنس دهی و ارجاع دهی به یک پژوهشگر نیز رابطه مستقیمی با بالا رفتن اچ ایندکس یا h-Index پژوهشگر دارد. با وبسایت دانش آسا جهت آشنایی با سایتیشن Citation مقاله نحوه افزایش سایتیشن در مقاله همراه هستید.

برای ارزیابی کیفیت فعالیت های علمی و پژوهشی در دانشگاه ها، یکی از مهمترین عوامل برای ارزیابی مقالات دانشجویان و اساتید، ارجاعات و سایتیشن هایی که است که در طی زمان به مقاله استاد داده می شود. که این شاخص به صورت h-index شناخته شده است.بنابراین میزان دیده شده یک مقاله و مطالعه یک مقاله توسط سایر پژوهشگران و محققان باعث سایتیشن Citation به مقاله پژوهشگر شده و در نهایت شاخص H پژوهشگر h-index استاد در گوگل اسکولار Google scholar و اسکوپوس Scopus ارتقا خواهد یافت.

دلایل بالا نشان دهنده میزان اهمیت Impact factor ضریب تاثیر یک مجله باشد چرا که هر چه ارجاع و استناد به مقالات ژورنال بالاتر باشد، IF ژورنال بالاتر خواهد شد. نکته مهم آن است تا زمانی که مقاله ای که ارجاع داده است تا زمانی که به چاپ نرسد، ارجاعات و Citation ها به مقاله محاسبه نخواهد شد. برای مشاهده میزان سایتیشن citation گوگل اسکولار Google Scholar یک مقاله، عکس زیر را در وبسایت گوگل اسکولار مشاهده نمایید.

افزایش سایتیشن Citation برای مقالات گوگل اسکولار

شاخص استنادی (Citation Index) چیست؟

شاخص استنادی Citation Index در پایگاه اطلاعات کتابداری،باعث شناسایی ارتباط ارجاعات مقالات با یکدیگر است. به عبارت ساده تر، هر چه قدر میزان ارجاعات و استناد و سایتیشن به مقاله افزایش یاید، شاخص استنادی (Citation Index) افزایش می یابد. شاخص استنادی Citation Index توسط پایگاه ISI در سال 1950 میلادی معرفی شد و موسسه ISI که خود از سه نمایه استنادی (Science Citation Index (SCI، (Social Sciences Citation Index (SSCI، (Arts & Humanities Citation Index (AHCCI استفاده می کند و اخیرا Emerging source citation index (ESCI) نیز به آن اضافه شده است. از طریق شاخص استنادی (Citation Index) محققین می توانند ارتباط ارجاعات و سایتیشن های مقالات را با هم شناسایی کرده و مشخص کنند که این مقالات مرتبط کدام جدیدتر و به روزتر هستند و مرز علوم در این زمینه تحقیقاتی را کشف کنند.

كاربردهای سایتیشن Citation

سایتیشن (Citation) مقاله باعث می شود میزان استناد و ارجاع به یک مقاله براحتی در پایگاه هایی مانند گوگل اسکالر (Scholar Google) و اسکوپوس Scopus مشخص شود
سایتیشن Citation مقاله باعث ویرایش ارجاعات نامشخص قبلی می شود.
ارجاع به مقاله باعث دسترسی آسانتر به مقالاتی که مطلب مقاله مورد نظر را رفرنس دهی کرده اند می شود
استناد به مقالات ISI می تواند باعث معرفی و بیشتر دیده شدن حوزه های تحقیقاتی مولفین شود
سایتیشن (Citation) باعث می شود در بررسی مرور ادبیات پژوهش با وارد شدن به ارجاعات مقاله، براحتی به آنها دسترسی پیدا کرد.
سایتیشن (Citation) منجر به رتبه بندی ژورنال های نمایه گوگل اسکولار، ژورنال های نمایه اسکوپوس Scopus با شاخص SJR و ژورنال های ISI و JCR با شاخص Impact Factor شود.

راه کارهای افزایش سایتیشن Citation

چاپ مقاله در مجلات دارای ضریب تاثیر impact factor و معتبر باعث بیشتر دیده شدن مقاله و افزایش سایتیشن Citation خواهد شد.
چاپ مقاله در کنفرانس ها و همایش های معتبر بین المللی باعث بیشتر دیده شدن زمینه های تحقیقاتی محقق می شود
افزایش ارجاع مقاله های قبلی به مقاله جدید توسط خود فرد. این تکنیک‌ها ارجاع به خود یا Self-citation است. دقت نمایید این کار از بیشتر از ده درصد مراجع مقاله تجاوز نکند
چاپ مقاله در مجلات Open Access باعث دیده شدن مقاله و افزایش ارجاعات به مقاله در گوگل اسکولار و پایگاه اسکوپوس خواهد شد.
به اشتراک گذاری مقالات چاپ شده خود به صورت رایگان در صفحات اختصاصی، کانال ها، سایت هایی مانند ResearchGate، Academia.edu، Mendeley ، Facebook، LinkedIn، Twitter
ارجاعات معتبر بیشتر در مقالات خود باعث دیده شدن مقاله خود در زمان جستجوی مقاله اصلی و ارجاعات به این مقاله خواهد شد.
استفاده از عناوین مناسب مقاله (طولانی نباشد)، کلمات کلیدی خوب و واژه های کلیدی در چکیده مقاله باعث ایندکس مقاله در موتورهای جستجوی مقاله مانند گوگل اسکولار، اسکوپوس Scopus، پروکوئست Proquest خواهد شد و در نهایت باعث افزایش شاخص استنادی (Citation index) می‌گردد
ایجاد پروفایل های عمومی و public در گوگل اسکولار scholar Google و ResearchID و ResearchGate منجر به افزایش شاخص سایتیشن Citation)) خواهد شد.

افزایش Citation ، افزایش تعداد رفرنس دهی، افزایش ارجاع دهی و برای چه مجلاتی صورت میگیرد؟

همانطور که می دانید افزایش رفرنس دهی رابطه مستقیمی با بهبود اچ ایندکس یا H-Index (شاخص اچ) پژوهشگران دارد. افزایش رفرنس دهی به مقالات چاپ شده محققان موجب می شود که مقالات چاپ شده بیشتر در معرض دید پژهشگران دیگر قرار گرفته و در واقع اقبال پژوهشگران دیگر به ارجاع دهی و رفرنس دهی نسب به آنها بیشتر شود.

افزایش سایتیشن Citation برای مقالات گوگل اسکولار Scholar Google
افزایش سایتیشن Citation برای مجلات ISI با نمایه WOS
افزایش سایتیشن Citation برای مجلات ISI JCR
افزایش تعداد رفرنس دهی و Citation برای مقالات اسکوپوس Scopus
افزایش سایتیشن Citation برای مقالات نمایه پابمد PubMed پزشکی
افزایش سایتیشن (Citation) برای مقالات نمایه مدلاین Medline پزشکی

لینک های مفید و مرتبط دیگر را مطالعه کنید.
نحوه محاسبه H-Index و افزایش آن
پذیرش مقاله ISI
استخراج مقاله از پایان نامه
دپارتمان تحلیل آماری به همراه آموزش کلیه نرم افزارها

اگر تمایل به استفاده از خدمات مشاوره رایگان گروه پژوهشی دانش آسا برای افزایش سایتیشن (Citation) مقاله، افزایش سایتیشن (Citation) برای گوگل اسکولار Scholar Google، نحوه افزایش سایتیشن یک مقاله، افزایش استناد به مقاله در JCR و WOS، افزایش استناد به مقالات اساتید در اسکوپوس Scopus دارید، کافی است سفارش خود را ثبت نمایید یا با شماره موسسه در ساعات اداری تماس بگیرید و یا با ایمیل info.daneshasa@gmail.com در ارتباط باشید.